TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WB99HA
D38999/24WB99HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WB99HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WB99HA.pdf
Availability of D38999/24WB99HA
QUANTITY
D38999/24WB99HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WB99HA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WB99HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MILB
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WB99HA
Related LinksD38999/, D38999/24WB99HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WB99HA Details Description
Related parts for D38999/24WB99HA
LED SLIDE SHORT T2 24V GREEN datasheet.pdf