TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WC35JD
D38999/24WC35JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC35JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WC35JD.pdf
Availability of D38999/24WC35JD
QUANTITY
D38999/24WC35JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC35JD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC35JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC35JD
Related LinksD38999/, D38999/24WC35JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WC35JD Details Description
Related parts for D38999/24WC35JD
CONN HEADER 13POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AC SINGLE BOX datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M25 NYLON 101MM datasheet.pdf
FBK 32/8 TI-505 FPA A1 7.0M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
HOUSING PLUG GWT DUAL ROW EP2.5 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 32POS VERT PCB datasheet.pdf