TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WC35PE-LC
D38999/24WC35PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC35PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WC35PE-LC.pdf
Availability of D38999/24WC35PE-LC
QUANTITY
D38999/24WC35PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC35PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC35PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC35PE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WC35PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WC35PE-LC Details Description
Related parts for D38999/24WC35PE-LC
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
FAN IMP MTR 175X68MM DD692712K1A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28SOIC datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/06/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LOCATOR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 50A YELLOW datasheet.pdf