Amphenol Aerospace Operations D38999/24WC35PNLC
D38999/24WC35PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC35PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT PIN
Datasheet Download
D38999/24WC35PNLC.pdf
Availability of D38999/24WC35PNLC
QUANTITY
D38999/24WC35PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC35PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC35PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC35PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24WC35PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WC35PNLC Details Description
Related parts for D38999/24WC35PNLC
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 16V AXIAL datasheet.pdf
IC QUICKSWITCH DUAL BUS 40-QVSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
LED LENS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 44 POS TH datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.0V SNT-4A datasheet.pdf
RES 33K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf