TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WC8AC
D38999/24WC8AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC8AC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WC8AC.pdf
Availability of D38999/24WC8AC
QUANTITY
D38999/24WC8AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC8AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC8AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC8AC
Related LinksD38999/, D38999/24WC8AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WC8AC Details Description
Related parts for D38999/24WC8AC
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
BOX ALUMINUM GRAY 2"L X 2"W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 430MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 38K 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 24POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf