Souriau Connection Technology D38999/24WC8PNL
D38999/24WC8PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC8PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WC8PNL.pdf
Availability of D38999/24WC8PNL
QUANTITY
D38999/24WC8PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC8PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC8PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC8PNL
Related LinksD38999/, D38999/24WC8PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WC8PNL Details Description
Related parts for D38999/24WC8PNL
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING ROLL 4X30' A VFN datasheet.pdf
1.90MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 40V DO4 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 540MA 431 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
VLTGE CTRL RLY, 11-PIN, 24VAC datasheet.pdf