Souriau Connection Technology D38999/24WC98AC
D38999/24WC98AC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WC98AC
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WC98AC.pdf
Availability of D38999/24WC98AC
QUANTITY
D38999/24WC98AC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WC98AC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WC98AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WC98AC
Related LinksD38999/, D38999/24WC98AC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WC98AC Details Description
Related parts for D38999/24WC98AC
CARD GUIDE VERTICAL MOUNT 3.54" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR LONG SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 24A D2PAK datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 174 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC I/O CONTROLLER datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf