TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD15HN
D38999/24WD15HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD15HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WD15HN.pdf
Availability of D38999/24WD15HN
QUANTITY
D38999/24WD15HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD15HN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD15HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD15HN
Related LinksD38999/, D38999/24WD15HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD15HN Details Description
Related parts for D38999/24WD15HN
CONN HEADER 14POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 1KW 230V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC 2DIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 120MA 8 OHM SMD datasheet.pdf