TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD18AE
D38999/24WD18AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD18AE
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WD18AE.pdf
Availability of D38999/24WD18AE
QUANTITY
D38999/24WD18AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD18AE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD18AE
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD18AE
Related LinksD38999/, D38999/24WD18AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD18AE Details Description
Related parts for D38999/24WD18AE
IC DRIVER HALF BRIDGE 8-DIP datasheet.pdf
CAP PTFE 10PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM RED LC C.A. datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SILVER SLDR datasheet.pdf