TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD18PD
D38999/24WD18PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD18PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WD18PD.pdf
Availability of D38999/24WD18PD
QUANTITY
D38999/24WD18PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD18PD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD18PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD18PD
Related LinksD38999/, D38999/24WD18PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD18PD Details Description
Related parts for D38999/24WD18PD
TXRX MULT-MODE 850NM 1.3GBIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED VERT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf