TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD19JC
D38999/24WD19JC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD19JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WD19JC.pdf
Availability of D38999/24WD19JC
QUANTITY
D38999/24WD19JC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD19JC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD19JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD19JC
Related LinksD38999/, D38999/24WD19JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD19JC Details Description
Related parts for D38999/24WD19JC
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf