Souriau Connection Technology D38999/24WD19PAL
D38999/24WD19PAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD19PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WD19PAL.pdf
Availability of D38999/24WD19PAL
QUANTITY
D38999/24WD19PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD19PAL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD19PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD19PAL
Related LinksD38999/2, D38999/24WD19PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WD19PAL Details Description
Related parts for D38999/24WD19PAL
KEYBOARD 63KEY W/TRKBALL METAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 2.5A/1.8A CPH6 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 13pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf