TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WD19SB-LC
D38999/24WD19SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WD19SB-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WD19SB-LC.pdf
Availability of D38999/24WD19SB-LC
QUANTITY
D38999/24WD19SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WD19SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WD19SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WD19SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WD19SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WD19SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WD19SB-LC
CONN EDGE DUAL .156 DIP 20POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 WW datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf