TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE26JA
D38999/24WE26JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WE26JA.pdf
Availability of D38999/24WE26JA
QUANTITY
D38999/24WE26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26JA
Related LinksD38999/, D38999/24WE26JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE26JA Details Description
Related parts for D38999/24WE26JA
CONN PLUG 18POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SW KEY TUBULAR HIGH SECURITY #48 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 0.47MH 2WIRE SMD datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 1.5KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 8A TO220 datasheet.pdf
POWER DIVIDER 8WAY 2-18GHZ datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 235MA 1.7 OHM datasheet.pdf