Souriau Connection Technology D38999/24WE26JN
D38999/24WE26JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WE26JN.pdf
Availability of D38999/24WE26JN
QUANTITY
D38999/24WE26JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26JN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26JN
Related LinksD38999/, D38999/24WE26JN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WE26JN Details Description
Related parts for D38999/24WE26JN
IC REG BUCK 3.3V 5A TO263-7 datasheet.pdf
IC TX/RX DUAL RS-232 5VLP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC 8051 MCU 16K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf