Souriau Connection Technology D38999/24WE35SCL
D38999/24WE35SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE35SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WE35SCL.pdf
Availability of D38999/24WE35SCL
QUANTITY
D38999/24WE35SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE35SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE35SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE35SCL
Related LinksD38999/2, D38999/24WE35SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WE35SCL Details Description
Related parts for D38999/24WE35SCL
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V 20% BX 1210 datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8WLCSP datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 170X51MM 24VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf