TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE8SD-LC
D38999/24WE8SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE8SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WE8SD-LC.pdf
Availability of D38999/24WE8SD-LC
QUANTITY
D38999/24WE8SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE8SD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE8SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE8SD-LC
Related LinksD38999/2, D38999/24WE8SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE8SD-LC Details Description
Related parts for D38999/24WE8SD-LC
RES SMD 91K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DEMODULATR QUAD 1K MHZ 20SSO datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND RED OIL TIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf