TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WE99PA-LC
D38999/24WE99PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE99PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WE99PA-LC.pdf
Availability of D38999/24WE99PA-LC
QUANTITY
D38999/24WE99PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE99PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE99PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (21)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE99PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WE99PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WE99PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WE99PA-LC
IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.24 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323F datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS IDC 24AWG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM datasheet.pdf