ITT Cannon, LLC D38999/24WF11AN
D38999/24WF11AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
D38999/24WF11AN.pdf
Availability of D38999/24WF11AN
QUANTITY
D38999/24WF11AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11AN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11AN
Related LinksD38999/, D38999/24WF11AN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/24WF11AN Details Description
Related parts for D38999/24WF11AN
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
COVER LENGTH: 58.5MM GRAY datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 2UH N49 datasheet.pdf