TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF11BB
D38999/24WF11BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WF11BB.pdf
Availability of D38999/24WF11BB
QUANTITY
D38999/24WF11BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11BB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11BB
Related LinksD38999/, D38999/24WF11BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF11BB Details Description
Related parts for D38999/24WF11BB
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 68POS GOLD datasheet.pdf
MAGNET PERM ALNICO 7.5MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 22.61MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
15+15 DIL EXT P/HDR 12MM datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf