TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF11BE
D38999/24WF11BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WF11BE.pdf
Availability of D38999/24WF11BE
QUANTITY
D38999/24WF11BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11BE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11BE
Related LinksD38999/, D38999/24WF11BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF11BE Details Description
Related parts for D38999/24WF11BE
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL 2000 SIGNAL HDR STR 5ROW datasheet.pdf
CONN RECPT 10POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 2PSI DIFF 3.3V DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 84MA 2.2 OHM datasheet.pdf