Souriau Connection Technology D38999/24WF11PNL
D38999/24WF11PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WF11PNL.pdf
Availability of D38999/24WF11PNL
QUANTITY
D38999/24WF11PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WF11PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WF11PNL Details Description
Related parts for D38999/24WF11PNL
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA Backlight 10-uMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM STR T/H AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN TAPERED WASHR FOR S SERIES datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf