TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF11SA-LC
D38999/24WF11SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WF11SA-LC.pdf
Availability of D38999/24WF11SA-LC
QUANTITY
D38999/24WF11SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WF11SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF11SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WF11SA-LC
CLAMP TIE HVY #25SCR WR BK15.1" datasheet.pdf
SCR PHSE CTRL MOD 1200V 40A datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 39A LFPAK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 220MA 1.92 OHM datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 400MM 1MM G datasheet.pdf