ITT Cannon, LLC D38999/24WF11SN-LC
D38999/24WF11SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG JAM NUT RCPT 11POS
Datasheet Download
D38999/24WF11SN-LC.pdf
Availability of D38999/24WF11SN-LC
QUANTITY
D38999/24WF11SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11SN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WF11SN-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/24WF11SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WF11SN-LC
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2A 83 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
IC 22BIT DELTA-SIGMA ADC 28SSOP datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
EVAL KIT/EVAL SYSTEM FOR MAX1402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS IN-LINE datasheet.pdf