Souriau Connection Technology D38999/24WF11SNL
D38999/24WF11SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF11SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WF11SNL.pdf
Availability of D38999/24WF11SNL
QUANTITY
D38999/24WF11SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF11SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF11SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF11SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WF11SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WF11SNL Details Description
Related parts for D38999/24WF11SNL
FIXED IND 10UH 410MA 470 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 15VOUT DIP24 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 50POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .50 12.7MM X 250' datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
CARD GUIDE 8.24" RED datasheet.pdf