Amphenol Aerospace Operations D38999/24WF18PNLC
D38999/24WF18PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF18PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WF18PNLC.pdf
Availability of D38999/24WF18PNLC
QUANTITY
D38999/24WF18PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF18PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF18PNLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert19-18
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D (14), 8 Twinax (4)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF18PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/24WF18PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WF18PNLC Details Description
Related parts for D38999/24WF18PNLC
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 10W DO213AA datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf