Amphenol Aerospace Operations D38999/24WF28SA
D38999/24WF28SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF28SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WF28SA.pdf
Availability of D38999/24WF28SA
QUANTITY
D38999/24WF28SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF28SA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF28SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert19-28
Shell Size, MILF
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF28SA
Related LinksD38999/, D38999/24WF28SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WF28SA Details Description
Related parts for D38999/24WF28SA
TRANS PNP DARL 100V 5A TO-220 datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 44POS 2MM GOLD datasheet.pdf
TIE PUSH MOUNT INTER NAT 6.1" datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 120MA 6SMD datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 50MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf