TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WF32BE
D38999/24WF32BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF32BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WF32BE.pdf
Availability of D38999/24WF32BE
QUANTITY
D38999/24WF32BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF32BE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF32BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF32BE
Related LinksD38999/, D38999/24WF32BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WF32BE Details Description
Related parts for D38999/24WF32BE
CORD COIL DBL END 6-6 BLACK 10' datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048W/H1503TR10" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 480VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC XO 220.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 800A 1812 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf