Amphenol Aerospace Operations D38999/24WF35BN
D38999/24WF35BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WF35BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WF35BN.pdf
Availability of D38999/24WF35BN
QUANTITY
D38999/24WF35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WF35BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WF35BN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WF35BN
Related LinksD38999/, D38999/24WF35BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WF35BN Details Description
Related parts for D38999/24WF35BN
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS STR 24V datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 800V 10A BU-5S datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf