TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG11BD
D38999/24WG11BD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG11BD.pdf
Availability of D38999/24WG11BD
QUANTITY
D38999/24WG11BD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11BD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11BD
Related LinksD38999/, D38999/24WG11BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG11BD Details Description
Related parts for D38999/24WG11BD
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 2A SOT-89 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO214AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS IDC SMD GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS 6-SO STRETCHED datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A 4.75MM datasheet.pdf