Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG11BN
D38999/24WG11BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WG11BN.pdf
Availability of D38999/24WG11BN
QUANTITY
D38999/24WG11BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11BN
Related LinksD38999/, D38999/24WG11BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG11BN Details Description
Related parts for D38999/24WG11BN
TVS DIODE 25.6VWM DO201AE datasheet.pdf
RELAY REED 3PDT 250MA 5V datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf