TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG11PA-LC
D38999/24WG11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG11PA-LC.pdf
Availability of D38999/24WG11PA-LC
QUANTITY
D38999/24WG11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11PA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG11PA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG11PA-LC
IC COUNTER BINARY DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf