Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG11PB
D38999/24WG11PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG11PB.pdf
Availability of D38999/24WG11PB
QUANTITY
D38999/24WG11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11PB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11PB
Related LinksD38999/, D38999/24WG11PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG11PB Details Description
Related parts for D38999/24WG11PB
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3.2A SOT-23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 8A CRS datasheet.pdf
RES 22 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf