TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16BE
D38999/24WG16BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG16BE.pdf
Availability of D38999/24WG16BE
QUANTITY
D38999/24WG16BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16BE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16BE
Related LinksD38999/, D38999/24WG16BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16BE Details Description
Related parts for D38999/24WG16BE
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
KIT INDUCTOR COMN MODE CME375 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL M23 RA datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 45POS SNGL PCB datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME FWE BLK datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf