TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16PE-LC
D38999/24WG16PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG16PE-LC.pdf
Availability of D38999/24WG16PE-LC
QUANTITY
D38999/24WG16PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16PE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG16PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16PE-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG16PE-LC
RES SMD 2 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 2.9A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
KNIFE PRECISION MED.DUTY datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.047UF RADIAL datasheet.pdf