TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16PN-LC
D38999/24WG16PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG16PN-LC.pdf
Availability of D38999/24WG16PN-LC
QUANTITY
D38999/24WG16PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16PN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16PN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG16PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16PN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG16PN-LC
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IMPACT BP 2X10 85OHM GREND SN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO252 datasheet.pdf