TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16SB-LC
D38999/24WG16SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG16SB-LC.pdf
Availability of D38999/24WG16SB-LC
QUANTITY
D38999/24WG16SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16SB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16SB-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG16SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16SB-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG16SB-LC
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DIMM DDR2 240PS STR PRESSFT datasheet.pdf
CORD SPT-2 18AWG 2COND 1.83M N-P datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.19A 90 MOHM TH datasheet.pdf
HA-VIS MCON 3102-AASFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf