TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG16SN-LC
D38999/24WG16SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG16SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG16SN-LC.pdf
Availability of D38999/24WG16SN-LC
QUANTITY
D38999/24WG16SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG16SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG16SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG16SN-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG16SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG16SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG16SN-LC
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 125MA 3W datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
LOW PROFILE SMART CARD CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf