TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG39HE
D38999/24WG39HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG39HE.pdf
Availability of D38999/24WG39HE
QUANTITY
D38999/24WG39HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39HE
Related LinksD38999/, D38999/24WG39HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG39HE Details Description
Related parts for D38999/24WG39HE
LOCK CLIP STANDOFF .66" 1"DIA datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5.6A STRAP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP DUAL CMOS 8-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN SOLDR datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf