Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG39PN
D38999/24WG39PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG39PN.pdf
Availability of D38999/24WG39PN
QUANTITY
D38999/24WG39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39PN
Related LinksD38999/, D38999/24WG39PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG39PN Details Description
Related parts for D38999/24WG39PN
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.3A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/1A TRPL 28QFN datasheet.pdf