Souriau Connection Technology D38999/24WG39PNL
D38999/24WG39PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG39PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WG39PNL.pdf
Availability of D38999/24WG39PNL
QUANTITY
D38999/24WG39PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG39PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG39PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG39PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WG39PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WG39PNL Details Description
Related parts for D38999/24WG39PNL
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 15A datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 56POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
10000UF 10V 18X35,5 datasheet.pdf