TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41AE
D38999/24WG41AE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG41AE.pdf
Availability of D38999/24WG41AE
QUANTITY
D38999/24WG41AE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41AE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41AE
Related LinksD38999/, D38999/24WG41AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41AE Details Description
Related parts for D38999/24WG41AE
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 5.6A datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W HOOK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 5000' datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf