TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41BE
D38999/24WG41BE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG41BE.pdf
Availability of D38999/24WG41BE
QUANTITY
D38999/24WG41BE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41BE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41BE
Related LinksD38999/, D38999/24WG41BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41BE Details Description
Related parts for D38999/24WG41BE
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 200MHZ 352TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 80TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 1M datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf