TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41JA
D38999/24WG41JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WG41JA.pdf
Availability of D38999/24WG41JA
QUANTITY
D38999/24WG41JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41JA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41JA
Related LinksD38999/, D38999/24WG41JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41JA Details Description
Related parts for D38999/24WG41JA
SHELF FIXED 15X17.5X5.22" BLACK datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 4CH 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ROD STANDARD ALUMINUM ALUMINUM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A 80VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 400MA 700 MOHM datasheet.pdf