Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG41PE
D38999/24WG41PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG41PE.pdf
Availability of D38999/24WG41PE
QUANTITY
D38999/24WG41PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41PE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41PE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41PE
Related LinksD38999/, D38999/24WG41PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG41PE Details Description
Related parts for D38999/24WG41PE
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 5POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 3-INP 6-XSON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf