Amphenol Aerospace Operations D38999/24WG41PE
D38999/24WG41PE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WG41PE.pdf
Availability of D38999/24WG41PE
QUANTITY
D38999/24WG41PE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41PE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41PE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41PE
Related LinksD38999/, D38999/24WG41PE Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WG41PE Details Description
Related parts for D38999/24WG41PE
LED RED DUAL T1 PC MNT STACKABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON COAXIAL PACK datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/07/90 1.5SN BK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 20 POS datasheet.pdf
220UF 25V 6,3X11 datasheet.pdf