TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41SC-LC
D38999/24WG41SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG41SC-LC.pdf
Availability of D38999/24WG41SC-LC
QUANTITY
D38999/24WG41SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41SC-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG41SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41SC-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG41SC-LC
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN TERM RCPT TIN 26-30AWG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
2-PART PVC COVER RAMP TRIM KIT datasheet.pdf
EXTENSION SPRING datasheet.pdf
VARISTOR 10.8V 20A 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
5MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf