TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG41SE-LC
D38999/24WG41SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WG41SE-LC.pdf
Availability of D38999/24WG41SE-LC
QUANTITY
D38999/24WG41SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41SE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WG41SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG41SE-LC Details Description
Related parts for D38999/24WG41SE-LC
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 3LVL.300 8POS datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf