Souriau Connection Technology D38999/24WG41SNL
D38999/24WG41SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG41SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WG41SNL.pdf
Availability of D38999/24WG41SNL
QUANTITY
D38999/24WG41SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG41SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG41SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG41SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WG41SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WG41SNL Details Description
Related parts for D38999/24WG41SNL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
CONN HEADER 220POS 11ROW VERT AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS PNL MNT PINS datasheet.pdf
GLOVES YARN GRAY XLARGE 1PAIR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CABLE 20COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOARD EVAL CEREBOT MC7 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
47UF 16V 5X5,3 datasheet.pdf