Souriau Connection Technology D38999/24WG75PNL
D38999/24WG75PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG75PNL
Brief Description
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WG75PNL.pdf
Availability of D38999/24WG75PNL
QUANTITY
D38999/24WG75PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG75PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG75PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size8 Triax
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG75PNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WG75PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WG75PNL Details Description
Related parts for D38999/24WG75PNL
TERMINAL BLOCK 5MM 10POS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 12MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 281 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf